שם תואר או סמיכות?

 

שם התואר מתאר את שם העצם ומציין תכונות מסוימות או מקור. בשנים האחרונות מגזימים  בשימוש בשם התואר בדיבור ובכתב ומשתמשים בו שלא כהלכה. אנו נתקלים בביטויים, כגון סוכרת הריונית, היזמה האמריקנית, אי-שקט תעשייתי, מלח שולחני והנסיגה הישראלית. בשביל הצירופים שהובאו לעיל יש להשתמש בסמיכות. בצירופים הנסיגה הישראלית והיזמה האמריקנית שם התואר מציין את עושה הפעולה. הכוונה בצירוף הנסיגה הישראלית שהישראלים נסוגים וביזמה האמריקנית שהאמריקנים יוזמים. אין מביעים את הנושא בעברית בשם תואר, אלא בצורת סומך. לכן יש לומר נסיגת ישראל ולא הנסיגה הישראלית, יזמת האמריקנים ולא היזמה האמריקנית.

בצירוף מלח שולחני מתכוונים בשמות התואר לתכלית, שכן המלח הוא בשביל השולחן. ואין בעברית מביעים תכלית בשם תואר, אלא בסומך. לכן יש לומר  מלח שולחן ולא מלח שולחני. כמו כן אין הכוונה באי-שקט תעשייתי שאי-השקט נוצר בבית חרושת, אלא שהאי-השקט בתעשייה. באשר לצירוף סוכרת הריונית, הרי כאן נתכוונו בשם התואר לציין כינוי קניין. וגם כאן יש להחליפו בשם סומך. לכן יש לומר סוכרת היריון ולא סוכרת הריונית. ואולם יש צירופים שכבר השתרשו בדיבור ולא נשנה אותם, כגון פקיד ממשלתי, יועץ ממשלתי והמצב הפוליטי.   

לסיכום, מצרפי הצירופים שנדונו לעיל אינם מודעים למעשיהם, ולכן יש לבחון היטב כל צירוף וצירוף ולהבחין בין שם תואר, שמטרתו לציין תכונה או מקור, ובין סמיכות, שמטרתה לציין את הנושא, את כינוי הקניין ואת התכלית. אי אפשר לומר שהשגיאה חמורה, אך תמיד יש לשאוף לדיבור תקין ככל האפשר.   

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אחד שלא יודע  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 1:29 PM

  אז איך אומרים, אי-שקט תעשיה? שי-שקט מתועש?

 • הדר פרי  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 3:46 PM

  במאמר כתוב אי-שקט בתעשייה. וזאת הצורה הנכונה.

 • ימימה  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 10:37 PM

  עורכת לשונית.

  למרבה הפלא, דווקא בעניין זה אני לא זוכרת את נימוקיו של חיים כהן לכך שהצירוף מותר ולכן לא אוכל לתרום הרבה לדיון, אבל אני זוכרת שהוא מותר.

  ברוכה הבאה.

 • הדר  ביום 30 בנובמבר 2008 בשעה 6:36 AM

  אני כותבת רק עורכת לשון או עריכת לשון, שכן הכוונה היא שאין התואר של העורך לשון, אלא שהוא עורך את הלשון. כתבתי בסוף שהשגיאה אינה גסה, אבל היא עדיין בגדר שגיאה. לא כל מה שחיים כהן מאשר, משמעו שהאקדמיה קיבלה את דבריו. ייתכן שהנימוק שלו שעורך הלשון הוא מאותם צירופים שכבר התקבעו בשפה.

 • מור  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 5:07 PM

  אם כבר דיברת על הצירוף אי שקט ובמיוחד בנושא סמיכויות, ראוי להקפיד "האי-שקט" ולא אי-השקט.
  אי היא התחילית ולא צורת נסמך.

 • הדר  ביום 7 בדצמבר 2008 בשעה 6:53 PM

  יש הכותבים אי-השקט ויש הכותבים האי-שקט.

 • Sergeiy  ביום 20 בדצמבר 2008 בשעה 12:23 PM

  "פקיד ממשלתי", אם השתרש, הרי שמאז כבר שורש. אני רגיל לצירוף "פקידי ממשלה" או "פקידי ממשל", ו"פקיד ממשלתי" נשמע לי קצת מוזר.

  לעומת זאת, להחליף את "היוזמה האמריקנית" (או הסעודית, שהיא קצת יותר אקטואלית) ב"יוזמת האמריקנים" נשמע לי בעייתי מאוד. קודם כל, היוזמה היא אכן "תוצרת ארה"ב" (או ערב-הסעודית), כך שלגופו של עניין אין בעיה בשימוש בשם תואר, כשם שאין בעיה לומר "מקרר אמריקני", "נפט סעודי", "ספרות עברית" (הרי לא נאמר "ספרות העברים"!), "רומן רוסי" ("רומן הרוסים" נשמע כמו תיאור של פרשיית אהבים) וכד'.

  אבל בעיקר, הצירוף הזה שגור לחלוטין, בעוד התחליף המוצע ("יוזמת האמריקאים") מכביד קשות על האוזן. הוא גם יוצר מצג-שוא שלפיו כל האמריקאים הם בעלי היוזמה, או שמציעי היוזמה הזו מציעים אותה מתוקף היותם אמריקאים.

  אפשר כמובן לעקוף הכל באמצעות הרחבה: "יוזמת הממשל האמריקאי", "יוזמת הנשיא בוש", "יוזמת הליגה הערבית", אבל מטיבה של שפה שנוצרים בה כינויים מקוצרים, ובמקרה של היוזמה, קיצור באמצעות תואר-השם הוא פשוט ושימושי, בעוד קיצור באמצעות צירוף סמיכות הוא מגושם, ומרגיש כמו נטע זר בשיח העברי החי.

 • No-Angel  ביום 5 באוגוסט 2009 בשעה 7:26 PM

  ובאותו עניין: מה נכון, דרום קרוליינה או קרוליינה הדרומית?

  תודה

 • הדר  ביום 5 באוגוסט 2009 בשעה 8:08 PM

  דרום קרוליינה

 • No-Angel  ביום 5 באוגוסט 2009 בשעה 8:36 PM

  שיש שתי קרוליינות, צפונית ודרומית, וזה לא אזור במדינת קרוליינה?

 • הדר  ביום 5 באוגוסט 2009 בשעה 9:23 PM

  עם אותו שם, אפשר גם הצפונית והדרומית, כגון גרמניה המזרחית או גרמניה הצפונית.

 • Grafik komputerowy  ביום 16 בינואר 2011 בשעה 9:48 PM

  Fanstastic information. I may inform about it my to friend! Grafik Komputerowy.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: