פסלי ענק או פסלים ענקיים?

המילה ענק היא שם עצם ממין זכר. המשמעות היא גוף (של אדם, בעל חיים או דומם) שמידותיו גדולות הרבה מן המידות הרגילות. מהשם ענק נגזר שם התואר ענקי (שאר הנטייה: ענקית, ענקיים, ענקיות). המשמעות היא גדול מאוד, גבוה מאוד, עצום, לדוגמה: "עבודת רוח כבירה כזאת, נמלית וענקית כאחת" (ביאליק, הלכה ואגדה).

ואולם רווח בדיבור ובכתיבה השימוש במילה ענק במשמע של ענקי, ואין שומעים עוד היום על מפעל ענקי, חברה ענקית, בתים ענקיים, הנחות ענקיות, אלא על מפעל ענק, חברת ענק, בתי ענק והנחות ענק. לדעתי, הצורה הזאת חדרה שלא מדעת, שכן יש ביטויים שבהם הענק הוא בתפקיד סומך, כגון "צעדי ענק", או "בני ענק" (במדבר יג, לג; דברים יג, לג; יהושע טו, יד), וסברו בשגגה שמדובר בשם תואר.

הבלשן ראובן סיוון מביע תמיהה כיצד נשכח שם התואר ענקי. להלן דבריו מתוך ספרו בהתחדש לשון: "בוקר אחד, כשפניתי אל תלמידותיי והצעתי להן לפתח חרצובות לשונן ולשאול כול מה שיעלה בדעתן בענייני לשון, שאלה אחת: האם אין זו שגיאה לומר בניין ענקי? הלוא צריך, לדעתי, לומר בעברית נכונה בניין ענק!" רק אז עמדתי על כוחה ה'ענקי' של אפנת דיבור, הסוחפת הכול, מנער ועד זקן, כעם ככוהן".

יש מדקדקים שאינם פוסלים את השימוש בענק בתור שם תואר. אך מובן שמי שמעוניין לדייק בלשונו או בכתיבתו, יעדיף את הצורות ענקי, ענקית, ענקיים וענקיות כאשר מדובר במשפט בשם תואר במשמע גדול, עצום. גם הנוקטים את המילה ענק במקום ענקי, אל ישכחו את הצורה ענקי.  

  

בעניין הזה ראו את המאמר "מה עבר על המילה ענק?"

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מרית  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 12:10 PM

  סלסלו את המחשבה, והיא תרומם את הלשון
  איזה מוטו מקסים בחרת

 • הדר  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 12:14 PM

  שלום מרית
  תודה

 • אלי גיא  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 12:29 PM

  מלבד מה שכתבת, הקונוטציה של "ענקי" כיום נוטה למשלב עממי או ילדותי.
  אם דובר/כותב במשלב גבוה אומר:
  "כשראיתי את מגדלי הענק בניו יורק, עברו במוחי כמה מחשבות נוגות", אז הוא נשמע הרבה יותר מכובד מאשר אם הוא כותב "המגדלים הענקיים".
  זה עניין רגיש יותר מאשר ה
  שכחו את" שעליו את מדברת.
  העדפת שגיאות בתור סמניות של משלב גבוה (מהוה, הינו, במידה ו…) אינן רק עניין פסיכולוגי של הדובר/הכותב, אלא גם של חוג השיח שלו, ומה שמקשה על התיקון עוד יותר — של קהל המאזינים שלו.
  גם אם ישתכנע שעמדתך צודקת, הוא לא יכול לחלק פתקי צידוק בכל הרצאה שהוא נושא ובכל מאמר שהוא מפרסם.
  כך שיהיה צורך להשאיר פתחי מילוט, אישורי שימוש בשגיאות, כדי לאפשר לשיח להמשיך להתנהל בלי שתפרוץ מלחמת אחרים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 12:49 PM

  השאלה היא של מי הטעות?
  שלי, כשאני מחשיב ענק כשם תואר?
  או של זה שהמציא את המלה?

 • מוקי  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 2:36 PM

  מוזר, אני תמיד החשבתי את "מפעל ענק" כסמיכות. אבל אם ענק מתייחס רק לדמות אדם, הרי שטעיתי.
  נו טוב, לומדים משהו חדש כל יום. תודה.

 • רוני ה.  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 4:35 PM

  א. במשפט "יש ביטויים שבהם הענק הוא בתפקיד *נסמך*, כגון "צעדי ענק"" – הכוונה היא מן הסתם לסומך (=האיבר השני בסמיכות) ולא לנסמך.

  ב. במשפט "מי שמעוניין לדייק בלשונו או בכתיבתו, יעדיף את הצורות ענקי, *ענקית*, ענקיים ו*ענקיות*" – צריך לציין שבנקבה אנו משתמשים בכל מקרה במילים ענקית וענקיות גם כשמות העצם כך שאין כאן בעצם מה לתקן (בתיאוריה יש גם "ענקה/ענקות" אבל לא מקובל להשתמש בהן).

  ג. לא נכון לדעתי לציין את הצירופים "חברת ענק, בתי ענק והנחות ענק" כסיבה לבלבול בין שם ותואר. מהעובדה שהמילה "ענק" משמשת בהם כסומך בצירוף סמיכות, נובע לדעתי בהכרח שהיא שם עצם (אין בעברית למיטב ידיעתי צירוף סמיכות שבו הסומך הוא שם תואר). המקרה היחיד היכול לגרום לבלבול כזה הוא צירוף הסמיכות היחיד הלא מיודע כגון "מפעל ענק", שאפשר לפרשו בטעות גם כצירוף של שם ותואר.

  ד. בסיכומו של דבר, נדמה לי שמה שניסית לומר זה שבמקום לומר "הבניין הענק" יש לומר (או עדיף לומר) "הבניין הענקי". אני אמנם מסכים עם הטענה הזאת, אבל צריך לדעתי להדגיש שזו טענה המתייחסת לצורת היחיד המיודעת בלבד. אני לא חושב שיש מי שחולק על כך שהצירופים "בניין ענק" (או ביידוע "בניין הענק"), "חברת ענק", "בתי ענק" ו"הנחות ענק" הם תקינים, ומן הסתם גם עדיפים על צירופים של שם ותואר, לפי הכלל שכתבת עליו כאן לא מזמן.

 • הדר  ביום 19 בדצמבר 2008 בשעה 5:17 PM

  תודה על ההערה באשר לסומך בביטוי "צעדי ענק". כשמעירים בצדק, אני מתקנת תמיד.

 • גלי וינשטיין  ביום 20 בדצמבר 2008 בשעה 10:17 PM

  הוענק לי ענק ענק
  והרגשתי כזה מחנק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: