השר טוען

באתר חדשות נכתב כך: "השר טען כי התאונה הקטלנית היא תוצאה של ויכוח בין שני נהגי האוטובוס". עולה השאלה האומנם עשה השר שימוש נכון במילה טען. כדי לענות עליה יש לסקור את משמעויות המילה טען על פי המקורות.

 

ההוראה הראשונית של הפועל טען היא שָׂם משא על בהמה וכדומה להוליכו ממקום למקום, כגון "טענו את בעירכם ולכו-בואו ארצה כנען" (בראשית מה, יז); "ומצאן לעניים שהיו טעונין ירק ועומדין על פתח הגינה" (פסחים נז, א). עוד הוראה ברוח זו: נשא משא, היה עמוס, כגון "שתהא עגלה מהלכת וטוענת אבנים" (ביכורים סג, ד). בהשאלה לדברים האלה ניתנה המשמעות הוטל עליו, נצרך "דם חטאת שניתז על הבגד הרי זה טעון כיבוס" (זבחים יא, א).  

 

מן המשמעויות שלעיל התפתח הביטוי לטעון את פלוני דבר. כלומר תבע ודרש ממנו ואמר שהוא חייב לו הדבר הזה, כגון "הטוען את חברו כדי שמן והודה בקנקנים" (כתובות יג, ד); "טענו חיטין והודה לו בשעורין" (שבועות ו, ג). עוד הוראות ברוח זו: 1. השמיע דברי הסבר לתביעה או דברי הצטדקות בהיותו נתבע, כגון "הטוען טענת גנב באבדה" (בבא קמא נז, א); "אמר לו אם לא תמכרנו לי אכבוש שטר שכירות ואטעון שהוא לקוח בידי (רמב"ם, מכירה י, ד); 2. הקשה, השמיע דברים כנגד, כגון "ואם יטען טוען ויאמר כי הנה כתוב ויהי כל נפש יוצאי ירך יעקב שבעים נפש וכו'" (ראב"ע בראשית יח, יג).

 

 המדקדק יהודה גור (גרזובסקי) כותב בחוברת לשוננו לעם: "אפשר מאוד כי בשפה לועזית כלשהי משתמשים בפועל אחד גם לתביעה וגם להתעקש על דבר שאחרים מכחישים אותו, וזה הביא את המתרגם להימשך אחרי ביטוי זה, ולא שם לב כי בעלי המשנה שבוודאי ידעו את הפועל טען מלמדים אותנו בפשטות: 'שניים אוחזין בטלית זה אומר אני מצאתיה וזה אומר אני מצאתיה' (בבא מציעא א,א)". על כן נכון יותר, לדעתי, לומר השר אמר או הודיע או סיפר כי התאונה הקטלנית היא תוצאה של ויכוח בין שני נהגי האוטובוס.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: