כתיב השמות הסגוליים (המלעיליים)

השמות הסגוליים הם שמות עצם שהטעם שלהם מלעילי (הטעם שלהם בהברה שלפני האחרונה). שמות עצם אלו הם שמות במשקלים המסתיימים בשני סגולים, בצירי וסגול, בחולם וסגול או בשני פתחים (במקרה של אות גרונית). גם שמות המשקלים בפתח וחיריק שייכים לשמות אלו, אך בהם לא נדון במאמר זה. להלן דוגמאות לשמות עצם סגוליים: יֶלֶד, פֶּתַח, שַׁעַר, בַּיִת, צֹהַר, צֹפֶן. 

צורת הרבים ברבים נפרד היא במשקל קְטָלִים או קְטָלות, כגון שְֹמָלות, לְשָׁכוֹת, מְלָגוֹת, כְּתָלִים, גְּבָהִים (הרבים של משקל קִטְלָה כמו הרבים של השמות הסגוליים). צורת היסוד מופיעה בכל נטיות היחיד ובנסמך ולפני הכינויים הכבדים (הם, הן, כם, כן). דוגמה לנטייה ביחיד: כותל (סמיכות כותל), כּתְלִי, כָּתלֵךָ, כָּתְלֵךְ, כָּתְלוֹ, כָּתְלָהּ, כָּתְלֵנוּ, כָּתְלְכֶם, כָּתְלְכֶן, כָּתְלָם, כָּתְלָן. דוגמה לנטייה ברבים: כְּתלים (סמיכות – כותלֵי), כְּתָלַי, כְּתָלֶיךָ, כְּתָלַיִךְ, כְּתָלָיו, כְּתָלֶיהָ, כְּתָלֵינוּ, כָּתְלֵיכֶם, כָּתְלֵיכֶן, כָּתְלַיהֶם, כָּתְלֵיהֶן. אם האות האחרונה של השם היא אחת מאותיות בגד כפת, תהיה בנסמך וברבים רפה. דוגמה לנטייה ביחיד: כֶּלֶב (בסמיכות כֶּלֶב), כַּלְבִּי, כַּלְבֵּךָ, כַּלְבֵּךְ, כַּלְבּוֹ, כַּלְבָּהּ, כַּלְבֵּנוּ, כַּלְבְּכֶם, כַּלְבְּכֶן, כַּלְבָּם, כַּלְבָּן. דוגמה לנטייה ברבים: כְּלָבִים (בסמיכות כַּלְבֵי), כְּלָבַי, כְּלָבֶיךָ, כְּלָבַיִךְ, כְּלָבָיו, כְּלָבֶיהָ, כְּלָבֵינוּ, כַּלְבֵיכֶם, כַּלְבֵיכֶן, כַּלְבֵיהֶם, כַּלְבֵיהֶן.

יש הכותבים את השמות הסגוליים בסמיכות ולפני הכינויים הכבדים על דרך רבים נפרד, וכתיב זה, כאמור, טעות. עיקר הטעות בכתיבה היא בשמות עצם על משקל קטֶל. אפשר למצוא משפטים כגון "צרכי הביטחון של ישראל אמתיים" במקום "צורכי הביטחון…". על כן, עלינו להקפיד להוסיף את האות וי"ו במשקל קטֶל כששם העצם משמש נסמך או כשמצטרפים אליו הכינויים הכבדים, כגון אורני החורשות, בורגי המכונה, גובהי המשולש, טופסי בקשה, כותלי הבית וצורכי שבת .

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: