על מנת

מאמר זה עוסק בהבדל בין על מנת לבין כדי. מקור שתי המילים בלשון חכמים. 'מנת' היא הצורה הארמית של מנה, כלומר חלק. האומר 'על מנת' מתכוון לומר: בתנאי שאקבל מנה, חלק, שארוויח דבר. על כן, הצירוף על מנת מציין תכלית שיש עמה תנאי, כגון "אל תהיו כעבדים המשמשים את הרב על מנת לקבל פרס אלא היו כעבדים המשמשים את הרב על מנת שלא לקבל פרס (אבות א, ג). לעומת זאת, המילה כדי משמשת לתכלית שאין עמה תנאי, כגון "למה אמרו חכמים 'עד חצות'? כדי להרחיק את האדם מן העברה" (ברכות א, א). לכדי יש עוד משמעות, והיא במידת, בשיעור המספיק ל.., כגון "המוציא יין כדי מזיגת הכוס, חלב כדי גמיעה" (שבת ח, א). מכאן שאין לומר "47% מהאמריקנים משתמשים בסלולר על מנת לעקוב אחר החדשות" (מן החדשות), אלא "47% מהאמריקנים משתמשים בסלולר כדי לעקוב אחר החדשות", מכיוון שאין כאן תנאי מחושב.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אסף  On 23 באפריל 2011 at 11:18 PM

  אודה לך אם תוכלי לספק דוגמה נוספת שאינה מהסוג "על מנת לקבל פרס". אני לא מצליח להבין את ההבדל. האם יש להגיד "פלוני כתב שאלה כדי לקבל תשובה" אך "אלמוני כתב מכתב על מנת שלא ישתעמם"?

 • רוני ה.  On 24 באפריל 2011 at 12:03 AM

  נדמה לי שאפשר לפרש את הביטוי "על מנת" במשמעות של "והמנה תהיה" או "והתמורה תהיה". למשל: "על מנת לקבל פרס" – "והמנה שלהם תהיה פרס" [בלשון חז"ל, פרס = חצי כיכר לחם].

  אבל מבחינה לשונית הצירוף הזה נשמע כמו שגיאה. "מנת" היא כנראה צורת הנסמך של המילה "מנה". אז איך באים אחריה שם פעולה או פסוקית?

 • trilliane  On 24 באפריל 2011 at 4:23 AM

  עם זאת, לטעמי מדובר בהבחנה היסטורית שאינה רלוונטית לימינו. דוברי העברית החדשה וכותביה אינם מבחינים בין התכליות השונות ולכן אני מוצאת את ההבחנה הזו מלאכותית ומיותרת ולא חשה צורך ליישם אותה בימינו, קל וחומר לכפות אותה. לפיכך אני מסתייגת לחלוטין מהמשפט 'מכאן שאין לומר "47% מהאמריקנים משתמשים בסלולר על מנת לעקוב אחר החדשות"(…)' – יש כזה משפט, הוא נאמר (טוב, נכתב ;-)) ואני לא מוצאת בו כל פסול.

  • trilliane  On 24 באפריל 2011 at 4:25 AM

   הודעתי הייתה צריכה להתחיל ב"מעניין לקרוא".

 • ניר  On 21 במאי 2011 at 10:08 PM

  עם זאת רבים היום מרבים להשתמש בצמד המילים "על מנת".

 • ל. אבן  On 19 באפריל 2014 at 3:24 PM

  גברתי ה-Trilliane – התגובה שלך נראית לי סתם "פומפוזית ומתנשאת". הסבירו לך כלל, ודין כלל זה דומה לכל הכללים המנהלים ומארגנים לשונות. "מסתייגת לחלוטין" ?!! (הצחקת אותנו…). את חופשיה לעשות לעשות מהשפה העברית מה שבא לך. צאי לרחובות, הקשיבי לעברית שבפי הילדים. נכון שגם הם תורמים לעיצוב מחדש של השפה אבל, בדרכם האינטואיטיבית והטבעית. העמידה שלך על בריקדות מעידה על תסכול…אבל זה כבר דיון אחר.

 • efrat  On 4 במרץ 2015 at 9:43 AM

  יפה, תודה.

 • משה קלרטג  On 8 ביולי 2015 at 4:22 PM

  על מנַת? על מנָת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: