ר' בנימין גרושבסקי

העיר לוצק היא עיר באוקראינה, מהעתיקות בערי רוסיה. בין שתי מלחמות העולם הייתה בפולין העצמאית ובירת פלך ווהלין. בספטמבר 1939 כבש אותה הצבא האדום וסופחה עם כל מזרח פולין לברית המועצות. ראשית היישוב היהודי בה היה בסוף המאה ה-14. בין שתי מלחמות העולם קיימה הקהילה רשת מסועפת של מוסדות חינוך ותרבות, עזרה סוציאלית וקואופרציה כללית. ערב מלחמת העולם השנייה ישבו בה כ-18,000 יהודים מכלל כ-41,000 תושבים. מן הדמויות הבולטות בקהילה היה סבא רבא שלי, ר' בנימין גרושבסקי (נולד בעיר פרוז'ני בפלך גרודנה שבצפון פולין [כיום ביילרוס] ב-1889 ונפטר בתל-אביב ב-1966). על תרומתו לקהילה ועל פעילותו הציונית יוחד ערך בספר לוצק, שתורגם מיידיש לעברית בשנת 1961. להלן הדברים שנכתבו עליו:

ר' בנימין גרושבסקי היה מן העסקנים הבולטים ביותר והציוניסטים המסורים ביותר שהעמידה קהילת לוצק. ב-1905, בהיותו בן 16, עבר מפרוז'ני ללוצק. הוא היה פעיל בתנועה הציונית מגיל הנעורים עוד כשהתגורר בפרוז'ני. עוד בתקופה הצארית, כאשר הפעילות הציונית, כמו כל פעילות אחרת, הייתה חייבת להיות סמויה, והעבודה העיקרית נעשתה בשם ועד חובבי ציון באודסה, נשאב גרושבסקי לתוך הפעילות הציונית היומיומית, עד שנעשה אחד האישים הסמכותיים היותר של הוועד הזה. באותה העת ספג גרושבסקי את הרוח החסידית והתקרב לחצר סטולין. ההתלהבות הציונית התמזגה בו בטבעיות בהתלהבות החסידית.

בעת התחלפות השלטון, קודם של האוקראינים ואחר כך של הפולנים, כאשר התארגנה הקהילה היהודית ונבחרה הנהלה עירונית ומוסדות אחרים כלליים ויהודיים, הופיע גרושבסקי ברשימת המועמדים בשם הציבור היהודי והתנועה הציונית. בנימין גרושבסקי השתתף בהקמת גימנסיה לנוער יהודי, בייסוד החדר המתוקן, שנהפך אחר כך לבית ספר עברי חשוב. הוא נמנה עם מייסדי החברה להתיישבות בארץ-ישראל ועם מקימי הבנק העממי היהודי והבנק הציוני בלוצק. בתקופת השלטון הפולני נלחם ערב הבחירות למען הרשימה הלאומית-ציונית, ועל כך נתפס ונכלא בעת הבחירות. הוא הפיץ את מניותיהם של חברות ובנקים ארץ-ישראליים. כמו כן עזר לחלוצים לעלות לארץ-ישראל. גרושבסקי נמנה גם עם מייסדי הקואופרטיב של ה"צרכניות". הוא שימש אף מזכיר הוועד הציוני העירוני.

אחרי שליווה גרושבסקי עשרות משפחות ומאות חלוצים בדרך לארץ-ישראל, עלה בעצמו. עם אחרים חיכה בתור לקבלת סרטיפיקט. הוא הגיע לארץ-ישראל בערב פסח תרצ"ג (1933). בארץ המשיך גרושבסקי בפעילותו בתנועה הציונית. הוא שמר על קשר הדוק עם בני עירו ועודד אותם לעלות. בפנים שמחות היה מקבל את פניו של כל עולה חדש והושיט לו כל עזרה אפשרית. בתור חבר הוועד של ארגון יוצאי ווהלין בישראל דאג גרושבסקי לשלוח חבילות מזון וביגוד לרבים מיוצאי לוצק שבשנות המלחמה התגלגלו לרוסיה. עם זאת השתדל להשיג בעבורם היתר עלייה ארצה. אחרי מאמצים רבים הצליח להשיג היתרי עלייה לרבים מיוצאי לוצק, ובהם הרבי יוחנן פרלוב, שעלה ארצה עם בתו. העולים הלוצקאים מניצולי השואה יודעים לספר רבות על העזרה של בנימין גרושבסקי ושל רעייתו צפורה בהיקלטותם בארץ. עד סוף ימיו המשיך גרושבסקי לשקוד על עבודתו למען החברים ולמען העם והמדינה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Talia Spanglet  ביום 14 באפריל 2013 בשעה 9:49 PM

  Thankk you Hadar feo this article. I learned new facts.Talia Spanglet Canada

 • שלמה דביר  ביום 22 באוגוסט 2017 בשעה 2:20 PM

  הדר שלום. אני עורך ספר זיכרון על סבא-רבה שלי יוצא לוצק. באחד ממכתביו שנשלחו מלוצק לבנו בחיפה הוא מזכיר את סבא שלך ומדבר על תכניתה של קבוצה ציונית מלוצק לרכוש קרקע במנשיה (יפו) ועל עניינים נוספים שקשורים בעלייה.
  יש לך חומרים כתובים מסבא שלך בנושא הציונות והעלייה? אולי מוזכר בהם יעקב גרינץ?
  אוכל לשלוח לך את המכתב בו מדובר במיילתודה. שלומי דביר. 0586388118

  • hadarperry  ביום 22 באוגוסט 2017 בשעה 3:46 PM

   שלום שלומי, המכתב שאתה מדבר עליו מופיע בספר לוצק. לי אין עוד מכתבים שלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: