חלק הארי

מאמר זה עוסק בביטוי חלק הארי, והוא מליצה הלקוחה ממשל של איסופוס היווני. חלק הארי הוא החלק שלקח לו הארי, שלימד את השועל בדרכו שלו מהו צדק: יצאו האריה, השועל והחמור לצוד ציד. כשהיה הטרף מונח לפניהם הורה האריה לחמור לחלק את השלל. חילק אותו החמור לשלושה חלקים שווים. התרתח האריה, טרף את החמור והטיל את החלוקה על השועל. השועל חילק לשניים – חלק זעיר לקח לעצמו ואת הרוב נתן לאריה. לשאלתו של האריה מנַיין לו שיטת החלוקה הצודקת הזאת, ענה השועל: מן החמור.

מכאן שחלק הארי הוא חלקו של הארי. הכותב החלק הארי סבור לתומו שמדובר בצירוף של שם עצם ולוואי. אך אין כך פני הדברים. הארי הוא שם עצם. בצירוף חלק הארי משמשת המילה הארי סומך לשם העצם חלק, והמילה חלק היא בתפקיד נסמך. בצירוף סמיכות אין ליידע את הנסמך.[1]  בעניין הזה יש לומר שאבא בנדויד בחיבורו מדריך לשון לרדיו ולטלוויזיה כותב שיש לנקוט את הצירוף חלק הארי, כמו במשל החיות, רק כשמדובר בחלק שהוא גדול הרבה מאוד מחלקם של השותפים החלשים ושאינו במידה. לדבריו, אם אין הֶקשר כזה, יש להעדיף ביטויים אחרים מליציים פחות, כגון החלק המכריע, החלק הגדול, החלק העיקרי. אין למעשה מניעה להשתמש במליצה זו, אך יש להקפיד לומר חלק הארי.    


[1] סמיכות היא צורת חיבור של שני שמות או יותר באופן ששם אחד נסמך ודבוק אל השם הבא בעקבותיו בהוראות שונות, כגון בני ישראל (סמיכות הקניין), בית אבן (סמיכות החומר), אמרי נועם (סמיכות התואר) וכד הקמח (סמיכות הקיבול).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: