הפיסוק במשפט בעל פסוקית לוואי זיקה

מאמר זה עוסק בפיסוק של פסוקית לוואי זיקה. פסוקית לוואי זיקה מתקשרת לשם העצם במשפט העיקרי (השם הזוקק) ובאה אחריו. הפסוקית עונה על השאלות איזה ואילו. מילות השעבוד האופייניות לפסוקית לוואי הזיקה הן ש, אשר וה"א הידיעה.

האקדמיה ללשון העברית מבחינה בין שני סוגי פסוקיות לוואי זיקה: פסוקית שהיא לוואי מצמצם ופסוקית שהיא לוואי לא מצמצם. פסוקית שהיא לוואי לא מצמצם,כלומר שגם בלעדיה ברור כלפי מה או כלפי מי מכוּון השם שלפניה – ראוי להפרידה משאר המשפט בפסיק או בפסיקים, בייחוד אם מניעתם יכולה לגרום שהפסוקית תתפרש כלוואי מצמצם. אבל בפסוקית שהיא לוואי מצמצם, כלומר שהיא הכרחית, ונוספת כדי לצמצם את תחולת השם שלפניה ולמנוע טעות בהבנה – לא יבוא פסיק לפניה, ואילו אחריה יבוא פסיק רק אם הפסוקית ארוכה. לדוגמה, במשפט "שלושה חברי קיבוץ בית אורן שהצביעו בבחירות לכנסת השנייה בעד רשימת מק"י הוצאו מן הקיבוץ" הפסוקית אינה מופרדת בפסיקים, שכן המידע שבה חיוני להבנת המשפט, ובלעדיו המשפט אינו ברור. הכרחי לציין שמדובר בחברים שהצביעו לרשימת מק"י, הואיל ובגין מעשה זה הוצאו מן הקיבוץ. ואילו במשפט "חברי קיבוץ בית אורן, שנשרף קיבוצם בשנת 2010, מעריכים את נזקי השרפה בעשרות מיליוני שקלים" הפסוקית מופרדת משאר חלקי המשפט בפסיקים, שכן המידע שבה אינו הכרחי להבנת המשפט, ולמעשה אפשר לוותר עליו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Elisha Dvir  ביום 27 באפריל 2014 בשעה 8:18 AM

  הפוך, גוטה, הפוך.
  הדר, גם אם תוכן דבריך נכון, יש כאן בעיה בתקשורת. אני ממש התקשיתי לעקוב אחרי דבריך עד לדוגמה – שמובאת רק בשליש האחרון שלהם. אז למרות שהבלוג הזה הוא למקצוענים, הצגתי קישור אליו בדף הפייסבוק שלי – כמבחן בהבנת הנקרא לקוראי (שחלקם שמים רווחים לפני סימני פיסוק).

 • hadar perry  ביום 27 באפריל 2014 בשעה 8:39 AM

  תודה על דבריך. הסוגיה הזאת קשה מאוד, וגם עורכי לשון מתקשים לעתים להחליט אם לשים פסיק אחרי שם הזוקק או לא. הדברים המובאים לקוחים מאתר האקדמיה, והדוגמה היא שלי להמחשה. החשוב שהדברים מוב
  נים לבסוף.

 • Elisha Dvir  ביום 27 באפריל 2014 בשעה 9:35 AM

  למרות שאחת הסיבות לכך שאני כל כך נהנה מבלוג שלך היא העובדה שהוא לא עוסק בבעיות טריוויאליות, אני מזמין אותך לקדם את הדוגמה במעלה הפוסט ובכך להנמיך מעט את הסף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: