משה וגיטל כ"ץ – מראשוני חובבי ציון ברומניה

"קַבֵּץ אֲקַבֵּץ שְׁאֵרִית יִשְׂרָאֵל" (מיכה ב, יב)

משה כ"ץ היה רב, שוחט ומוהל במחמודיה, כפר קטן בחבל דוברודזה שברומניה. משה כ"ץ, שהיה מוצאו מליטא, התייתם בילדותו. בן שלוש עשרה היה משה כ"ץ כשגמר את תלמודו בישיבה והוסמך לרבנות. באותה העת בערך באה לליטא משלחת יהודים לחפש להם רב, שוחט ומוהל לקהילתם. על אף גילו הצעיר נפלה בחירתם על משה כ"ץ, והוא נענה להזמנתם ועבר מליטא לרומניה. לימים עבר לחבל דוברודזה, והתיישב, כאמור, בכפר מחמודיה. שם נוסף על תפקידי כהונתו החל גם בכתיבת ספרים על תורת הקבלה וספר על צמחי מרפא. משה כ"ץ נשא את איטה לאישה אחרי שהתאלמן מאשתו הראשונה, שילדה לו שני בנים. איטה כ"ץ הייתה ממשפחה מיוחסת. ארבע בנות ושלושה בנים ילדה גיטל:  דוד, אהרן (ראש משפחתנו), יצחק הלל, פרידה, חנה, מלכה ודבורה.

 

משה כ"ץ היה ידוע בתור צדיק גדול. מסוּפר בספר שרשים ונוף, שכתבה נכדתו הסופרת מלכה כהן, שמהיותו מוהל, היה נקרא משה כ"ץ אל יישובים מרוחקים ממחמודיה כדי למול יילודים. הוא היה מטלטל עצמו בדרך לא דרך בעגלה רתומה לסוס. והכול היה עושה שלא על מנת לקבל פרס. די היה לו בעצם המצווה שזכה בה. קרה לא אחת שלא רק שלא קיבל שכר על עבודתו, אלא הוא היה נותן למשפחת היילוד, שהייתה ענייה, עוד משלו, אם בכסף ואם במה שהיה מביא עמו באמתחתו.

 

על גיטה כ"ץ היו מספרים שהייתה אישה פיקחית מאוד, שופעת חכמת חיים, ובכל מצב היה מזומן עִמהּ משל מתאים, שמוסר השכל בצדו. היא הייתה דואגת לכול בלי להטריד את בעלה. משראתה שלא מספיק לה מה שמביא לה בעלה להאכיל את ילדיהם הרבים, קמה ופתחה חנות סדקית. היא עבדה וטרחה ללא לאות: ביום בחנותה, ולעת ערב לאור הנר במשק ביתה.

 

משה כ"ץ נפטר במחמודיה בגיל צעיר למדי. הוא הניח אחריו יתומים רכים, שהתחילו אחדים מהם אך עתה זה ללמוד בחדר. כשהיה על ערש דוויי וחש שימיו ספורים, קרא אליו את גיטל אשתו, ואמר לה את הדברים האלה: "הן את יודעת את, אשתי, שעולמנו מתקדם והולך. אל תסתפקי אפוא בכך שילדינו ילמדו תורה בחדר בלבד. הבטיחי לי לשלחם גם לבית הספר הממשלתי למען יוסיפו דעת וילמדו פרק בהוויות העולם הגדול. וכדין הבנים, כן יהיה גם דין הבנות. רצוני כי גם בנותיי תהיינה משכילות". אכן, גיטל הבטיחה לבעלה לתת לילדיו השכלה רחבה, ואמנם עמדה בהבטחתה ככל שרק יכלה על אף הזמנים הקשים שפקדוה לאחר מכן. כל ילדיה, כולל הבנות, למדו בבתי ספר ממשלתיים. וכולם ידעו קרוא וכתוב לא רק יידיש, אלא גם רומנית וצרפתית. הדבר היה נדיר עד מאוד באותם הימים.

 

כמו שכבר ציינו, גיטל כ"ץ נודעה עוד קודם מות בעלה בתור אשת חייל. עכשיו, לאחר מות בעלה, שינסה את מותניה ביתר שאת. אנשים טובים הלוו לה כסף או נתנו לה גמילות חסדים, וכך יכלה להרחיב את חנות הסדקית שלה, והייתה לסוחרת רבת-פעלים. מה לא מכרה בחנות? על המצרכים שהייתה מוכרת מקודם הוסיפה גם בדים לתפירת שמלות, נפט וכיוצא בזה ככל שהשיגה ידה. דגים מלוחים ומלפפונים חמוצים הייתה גיטל מכינה במו ידיה למכירה בחנותה במשך כל השנה. עוד הייתה מפטמת אווזים וברווזים, ומפיקה מהם שומן לצריכת הבית ולמכירה בחנותה כאחת. וגם את נוצותיהם של העופות ששחטה הייתה אוספת, מנקה ומעבדת כדי להכין כסתות פוך לבנותיה ליום שידובר בהן.

 

ביתם של משה וגיטל כ"ץ היה ער למתרחש בחוגי הנוער היהודי, וניצני השיבה ארץ האבות באותם ימים, ימי הבילויים, נתנו בו אותותיו. כשהיה אומר משה כ"ץ "לשנה הבאה בירושלים" הייתה כמיהתו מוחשית ביותר, שכן היה משתוקק לקום ולעשות דרכו אליה הלכה למעשה, וזאת עוד בטרם היות הבילויים. לאחר מכן דבק רצון זה גם בבניו, עד שיום אחד, היה זה כבר אחר מות האב, קם האח הבכור דוד ויצא לדרכו, לארץ ישראל. במרוצת הזמן עלתה כל המשפחה לארץ חוץ מבתם מלכה, שמתה בצעירותה, ופרידה, שנישאה במחמודיה והקימה בה משפחה. גיטל כ"ץ נפטרה בארץ, והיא נטמנה בבית הקברות ברחוב טרומפלדור בתל אביב. 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Tammy  ביום 6 ביוני 2017 בשעה 9:59 AM

  הסיפור מרתק והכתיבה שלך נהדרת!

 • אמיר  ביום 19 ביוני 2017 בשעה 9:10 AM

  שלום. הגעתי למאמר מעניין שלך על השפעות היידיש על העברית. כתבת בו שבעקבות היידיש לה"א יש נטייה להיעלם בעברית. גם במאמר של גלעד צוקרמן קראתי טענה כזאת. שאלתי את האקדמיה ללשון וענו לי תשובה לא קשורה, שאלתי בפורום על יידיש ואמרו לי שכן מבטאים ה"א ביידיש. האם היידיש היא באמת המקור לאי הגיית הה"א?
  תודה רבה.

 • אמיר  ביום 10 ביולי 2017 בשעה 1:25 AM

  את יכולה לענות לי בבקשה?

  • hadarperry  ביום 10 ביולי 2017 בשעה 8:42 AM

   איני זוכרת את ההקשר. ביידיש כן יש ה"א הידיעה, אך ברוסית אין. לדעתי, ההשפעה היא של הרוסית.

 • תשובה שרה  ביום 13 במרץ 2018 בשעה 7:35 PM

  נולדתי במחמודיה פרידה היא סבתא רבא שלי

  • hadarperry  ביום 13 במרץ 2018 בשעה 8:09 PM

   איזה יופי. דברי איתי הטלפון הוא 03-6960324 או 0504517258.

  • יצחק  ביום 25 במאי 2020 בשעה 1:33 PM

   שלום לך, אני חימש של משה כ"ץ. סבא של אמי( אלקה) הוא דוד כהן. אשמח לדעת אם יש לך עוד פרטים על גיטל ( תמונת מצבה או מיקומה)בברכה, יצחקי קרמר

 • hadarperry  ביום 25 במאי 2020 בשעה 1:41 PM

  לא, אני רק יודעת שהיא קבורה בטרומפלדור. הייתי רוצה לבקר בקבר, אך מעולם לא יצא. לא הצלחתי להוציא פרטים מאתר חבר קדישא על מיקום מדויק. אם תצליח, אשמח לקבל מידע. מאז חקרתי על המשפחה עלה בי החשק לנסוע לטולצ'ה לראות את המקום ברומניה. כשיגדלו הילדים בעזרת השם.

  • יצחק  ביום 25 במאי 2020 בשעה 9:27 PM

   התקשרתי לחברת קדישא טרומפלדור- לטענתם אין קבר על שם גיטל כ"ץ בבית העלמין.

 • hadarperry  ביום 26 במאי 2020 בשעה 9:18 AM

  כך לפי מלכה כהן בספרהּ מורשת אבות. איני יודעת מהיכן שאבה את המידע. האם שאלת איך אפשר למצוא את הקבר?

 • hadarperry  ביום 26 במאי 2020 בשעה 10:45 AM

  כשאני חושבת על כך, הגיוני מאוד שנקברה בטרומפלדור כי זה בית הקברות שהיה קיים אז בארץ. אולי נקברה בשם כהן או טובה.

 • hadarperry  ביום 26 במאי 2020 בשעה 5:13 PM

  לא, היא עלתה ארצה ב-1914.

 • hadarperry  ביום 27 במאי 2020 בשעה 7:55 PM

  לא, לא כתוב לא שנת לידה ולא שנת פטירה. אם דוד נולד בשנות השבעים של המאה ה-19, אני מניחה שהיא נולדה בסביבות שנות ה-50 של המאה ה-19. אם האריכה חיים, הייתה צריכה למות בסביבות שנות העשרים של המאה ה-20. באותה תקופה 80 היה גיל מופלג. בוודאות כתוב שעלתה ארצה ב-1914. אולי נפטרה בשנות המלחמה ולכן אין תיעוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: